top of page

Destek ve Dayanışma için Umut Sanghası

Umut Sanghası'na hoş geldiniz.
Sangha sözcüğü, Sanskrit ve Pali dillerinde
topluluk anlamına gelmektedir. 
Bu online topluluğun amacı, stress ve umutsuzluğu umuda ve aydınlanmaya dönüştürmektir.
Umut Sanghası, merkezi Fransa'da bulunan, Zen Budist rahip, öğretmen, yazar, şair ve barış aktivisti Thích Nhất Hạnh (Thay) tarafından 1982'de kurulan mindfulness uygulama merkezi Plum Village'ın ideal ve öğretileri doğrultusunda kurulmuştur. Plum Village'ın online sangha listesinde de yer almaktadır.

Pink Lotus Flower

Toplantılarin genel akışı

Plum Village tarafından sanghalarda yapılması gerekenler belirlenmiştir.

Katılımcıların istekleri ve ortamın durumuna göre esneklik gösterse de genel olarak sangha'da aşağıdaki akış içinde aktivite ve paylaşımlar yapılacaktır:

  • Toplu mindfulness meditasyonları

  • Beş Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) Eğitimi'nin çalışılması (sahibi tarafından Plum Village orijinalinden çevrilmiştir)

  • Düşünce ve uygulamalardaki izlenimlerin paylaşımı

  • Öğretilerle ilgili çalışmalar

  • Sevgiyle Konuşma ve Derin Dinleme'nin uygulanması

Sangha'ya katılım

Sangha toplantıları Zoom üzerinden ayda en az bir, belki iki defa, Cumartesi günleri Türkiye saatiyle sabah 10'da yapılacaktır. Süre 1 ya da 1.5 saat ve ücretsizdir.

Katılmak isteyenlerin Whatsapp'dan +81-90-9345-7897' e ya da emaille site sahibine (mete@commoncolors.net) mesaj atıp Zoom bilgilerini almaları gerekmektedir.

Sangha'nın amacına hizmet etmek isteyen ve sangha üyelerine saygı gösteren herkes katılabilir.

Bu tür çalışmaların profesyonel psikolojik terapi ve tedavilerin yerine geçmeyeceğni de unutmamak gerekir.

Plum Village'ın Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) Yaklaşımı

Plum Village geleneği, Budizm kökenli olsa da, Buda'yı bir yol gösterici olarak görür.

Ancak, Çin kökenli Zen Linji okulu (Japonya'da Rinzai okulu adı altında yayılmıştır) öğretileri doğrultusunda, Buda ve öğretilerini putlaştırma ve ilahlaştırmadan uzak durur. 

Bu konuda daha Türkçe'ye çevirmediğim 14 Bilinçli Farkındalık Eğitimi'de şöye bir ifade vardır: 

"Fanatizm ve hoşgörüsüzlüğün neden olduğu acının farkında olarak, Budist kökenli olanlar da dahil olmak üzere, hiç bir öğreti, teori ve ideolojiyi putlaştırmamaya ve körü körüne bağlanmamaya kararlıyım."

Bu bağlamda Plum Village öğretileri bir din ya da mezhep olarak değil, bir düşünce ve yaşama biçimi olarak algılanabilir.

Plum Village'ın bilinçli farkındalığıdaki mindfulness çalışmaları, stresli ve umutsuz anlarımda rahatlamamızı ve yaşamı geniş bir çerçeveden görmemizi sağlar.

Ancaki bu "rahatlama"nın da ötesinde, davranış, konuşma ve düşüncelerimizi gözden geçirerek, hem kendimize, hem de çevremizdekilere daha fazla mutluluk sağlayabileceğimiz bir çerçeve de sunar.

Sorunlarımızın ve acılarımızın üstünü geçici olarak örtmek yerine, onları yargılamadan kabul etmemizi, şefkatle sarıp sarmalamızı ve kökenleriyle yüzleşip dönüştürmemizi öğütler.

"Çamur yoksa lotus da yoktur."

Site sahibi ve sangha kurucusu hakkında

1995'den beri sürekli Japonya'da yaşamış ve Japonlar'ın farkındalığı kültürlerinin içine entegre etmelerinden etkilenmiştir. Japonlar da her modern toplum gibi her zaman yüksek farkındalıkta yaşayamasalar da işlerini yapış şekilleri ve törenleri mindfulness ögeleri içerir.

Japon kültürünün kökenlerini anlama çabası onu D. T. Suzuki'nin ve Thích Nhất Hạnh (Thay)'ın Zen üzerine yazılmış kitaplarıyla tanıştırmıştır. 2015'de Beş Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) Eğitimi'ni almış ve o yıldan beri Tokyo merkezli Wind of Smile sanghasının üyesi olmuştur. 2015-2019 arası Japonya'da Fuji Dağı eteklerindeki inzivalara ve Tokyo'daki sangha çalışmalarına düzenli katılmış, paylaşımlarda ve özel danışma seanslarında da gönüllü çevirmenlik yapmıştır.

20221217_154057-filter.jpg
bottom of page